Projekt Alsace 2010

Schoech Flasker.JPGGennem mange år har Alsace været et af danskernes yndlings områder, og vinene har været en fast og væsentlig del af restauranternes vinkort. Begge dele er formentlig stadig tilfældet, men samtidig har området de seneste år haft et lidt støvet og gammeldags ry. Problemet er, at det i stor udstrækning er de samme berømte producenter, der tegner billedet i dag, som for 10 år siden. I den samme periode er f.eks. Bourgogne nærmest eksploderet i et utal af små nye unge producenter.

Med det udgangspunkt, at det samme må være tilfældet i Alsace, og at mange af den nye generations producenter blot ikke er kommet til Danmark, gik vi i efteråret i gang med at trække på alle tænkelige kontakter i Alsace, for at finde de små, unge og nogle tilfælde nye vingårde. I januar besøgte vi en række udvalgte producenter, og nåede frem til en ønskeliste på 4 nye Alsaceproducenter, der på hver deres måde repræsenterer såvel den nye generation af producenter, som Alsaces komplekse terroir og forskellige stilarter.

De første to producenter kom hjem i marts, og hvis alt går som planlagt kommer der vine fra yderligere to senere på året. Fire nye producenter fra et lille område, som Alsace lyder af meget, men det er en nødvendighed, dels for netop at vise den nye og multifacetterede side af Alsace, og ikke mindst for at have vin nok. Flere af producenterne har ganske enkelt intet til salg, eller vil kun kunne levere en eller to gange på et år – så er alt udsolgt.

De to første vingårde:

Domaine Roland Schmitt (Bergbieten)
I det nordligste Alsace i Bergbieten vest for Strassbourg, ligger den lille vingård Domaine Roland Schmitt. Landskabet er helt forskelligt fra det kendte Alsace-billede sydpå i Haut-Rhine. Her er det bakker i stedet for bjergskråninger, og Vogeserne ligger ikke længere som et beskyttende læhegn mod vest. De fleste ældre vinbøger hævder, at denne del af Alsace ligger for langt nordpå, og er alt for ubeskyttet til at kunne skabe fuldt modne druer og vine. Men det er forældet snak - faktisk ligger der indtil flere ekstremt interessante producenter i dette hjørne. Om det er producenternes talent, global opvarmning, en kombination af de to eller en helt syttende faktor må stå åbent, men i Roland Schmitts tilfælde er der tale om en af de lokalt mest efterspurgte producenter, der sælger næsten alt til toprestauranter i hele Alsace. En ung producent, som alle kender og som er på vinkortet over alt.

Gården drives af de to unge brødre Bruno & Julien Schmitt. Stilen er ren, tør og ultra mineralsk. Samtlige vine spiller på en forfinet balance mellem frugt og syre, og kan ved første slurk virke en smule lukkede og endimensionel. Men det snyder. Jo længere tid vinene får i glasset, jo flere komplekse forfinede lag dukker frem. Stadig tørre helt ind til kernen, stadig lette og stadig mineralsk drevet – men med en intensitet som er helt fænomenal.

De 7,2 hektar vinmarker kommer fra Grand Cru Altenberg og Glintzberg, der ligger som forlængelsen af Altenberg, men uden Grand Cru-status. Den årlige produktion er ca. 40.000 flasker. Vinene er certificerede økologiske fra og med 2009 årgangen.

Domaine Maurice Schoech
De to brødre Jean-Léon & Sébastien Schoech har haft det fælles ansvar for familie gården i mere end 10 år. De 9 hektar ligger hovedsageligt i Ammerschwihr og Sigolsheim (med deres parcel på berømte Rangen, som en ikke uvæsentlig undtagelse), og giver små 60.000 flasker årligt. Deres vigtigste parceller er Kaefferkopf, Mambourg og Rangen - alle 3 Grand Cru.

Gården drives bæredygtigt. Der anvendes biodynamisk præperation, men gården er ikke certificeret, hverken økologisk eller biodynamisk. De to ord, der bedst beskriver deres vine er lethed og saftige. Samtlige vine er ekstremt aromatiske, men uden undtagelse har vinene en forbløffende lethed, der usædvanlig for denne centrale del af Alsace. Frugten er både moden, koncentreret, og flere af vinene har udpræget sødme, men de alle så syre-præcise at slutindtrykket er friskhed.

Kommentarer

De nye Alsacehuse i sortimentet

Nu har jeg smagt en vifte af vinene fra Roland Schmitt og Maurice Schoech....
Superhøjt niveau !
Selvom det er to ret forskellige stilarter & terroir de repræsenterer, så har de et par vigtige og meget åbenlyst fællestræk: præcision/elegance/friskhed.
Selv de vine der har en god portion sødme(f.eks.Pinot Gris, Grand Cru & Gewurztraminer) - er ikke i nærheden af at være mættende eller dessertsøde.
Seneste fantastiske vin-til-mad-oplevelse er:
Kombinationen af jomfruhummer, fersken, sød chili, salat og citrusolie og et dejligt glas Pinot Gris, Grand Cru Mambourg, Schoech...... Forrygende !