Tilbud!

2022 Ripa della Fonte, Umbrien, Cantina Margò

Den oprindelige pris var: kr. 199,00.Den aktuelle pris er: kr. 160,00.

Drue(r): Manzoni Bianco

Type: Orangevin

Flaske: 75cl

På lager

Varenummer (SKU): 5823-22 Kategorier: , ,

Beskrivelse

Ripa delle Fonte

Carlo Tabarrini var kun fire år gammel, da hans far og bedstefar begyndte at tage ham med ud i vinmarkerne. Dengang lavede familien kun vin til eget forbrug – resten af druerne blev solgt til det lokale kooperativ. Carlo tilbragte de næste 40 år i Umbrien, ikke langt fra sit barndomshjem udenfor Perugia.

Da han var i starten af 20’erne begyndte han at arbejde på en chokoladefabrik – et job, han holdt ved i 6 år, alt imens hans drøm om at blive selvstændig vinbonde tog form. Han forpagtede vinstokke i Sant’Enea (som han ejer i dag) fra 2002-2008, og startede derefter selvstændigt i 2009.

Carlo har de senere år reduceret sit mark areal en smule, så de oprindelige små 4 hektar er blevet til endnu mindre. Med temperaturstigninger er behovet for tid i marken vokset, og da han fortsat ønsker at fungere som gårdens enmandshær, har han måtte tilrette produktionen, så det er overkommeligt for en person. Arbejdet i marken har fra starten været biodynamisk og uden tilsætninger, ligesom hans bedsteforældre og far gjorde. Hans fire vine, Regio- og Fiero Bianco samt Rosato og Rosso, kommer fra to parceller i 200 meters højde med lidt over 40 år gamle stokke af Sangiovese, Grechetto og Trebbiano på sand og kalksten.

2022 Ripa delle Fonte er en sjældenhed på Manzoni Bianco – en druesort der normalt forbindes med Trentino i norditalien. Carlo ejer ikke længere marken, som ligger i 600 meters højde ovenfor Lago Trasimeno. Marken er omgivet af skov og byder på et unikt mikroklima med store temperaturudsving. Det resulterer i druer med stor aromakompleksitet.

Druen er en krydsning af Riesling og Pinot Blanc, og har således masser af syre og mineralitet med sig. Margòs version får 20 dages blid maceration på stål, efterfulgt af 9 måneder på neutrale egetræsfade. Det er en voldomt kompleks hvidvin med orange tendenser.

Læs mere om Cantina Margò.

Yderligere information

årgang

druesort

Type

Varedeklaration

Allergener: INDEHOLDER SULFITTER 

Du kunne også være interesseret i…